ELEGANCJA I JAKOŚĆ CZYLI 8 CECH ZABUDOWY FORNIROWANEJ

Zastanawiasz się, czy panele fornirowane, to dobry wybór do Twojego mieszkania? Wahasz się pomiędzy tradycyjnymi powierzchniami a fornirem? Jeśli masz wątpliwości, pomożemy Ci podjąć decyzję i wybrać odpowiedni materiał do zabudowy Twoich wnętrz. W tym celu przedstawiamy 8 najważniejszych cech forniru, które sprawiają, że od lat cieszy się rosnącą popularnością wśród osób ceniących sobie trwałość i elegancję.

1. Fornir to szlachetna powłoka, będąca synonimem luksusu. Po jej starannym zamontowaniu na ścianie, na drzwiach lub na meblach uzyskujemy wyjątkowy efekt jednolitej powierzchni, co trudno uzyskać wykorzystując na przykład zwykłe panele drewniane 3D.

2. Fornir, podobnie jak zwykłe drewno, jest powierzchnią, którą łatwo utrzymuje się w czystości. Ze względu na swoją delikatną powłokę do czyszczenia nie należy jednak stosować detergentów ani innych silnych środków. Wystarczy przetrzeć powierzchnię miękką wilgotną ściereczką. W przypadku zabudowy tapicerowanej sprzątanie to znacznie bardziej czasochłonny i kosztowny proces.

3. Fornir to cienka drewniana warstwa, powstająca dzięki ścięciu zewnętrznej powłoki drewna. Odpowiednio przygotowany pień poddaje się procesowi skrawania, w wyniku którego tworzone są arkusze, mające grubość od 05 do 1 mm. Tak wykonane płaty zostają przyklejone na powierzchnię elementu zabudowy. Dzięki tej technice fornir charakteryzuje się pięknym i mocnym rysunkiem słojów.

4. Do dużych plusów paneli fornirowanych należy bogata gama kolorystyczna. Oprócz naturalnych barw, można również uzyskiwać rozmaite tonacje poprzez sztuczne barwienie, dzięki czemu łatwo skomponujemy zabudowę z resztą aranżacji.

5. Zaletą forniru jest duży wybór odmian drewna, jakie można wykorzystać do stworzenia zabudowy, od polskich wysokogatunkowych odmian, aż po drewno egzotyczne eksportowane z innych krajów.

6. Fornir, podobnie jak lite drewno, cechuje uniwersalność – można go zastosować w licznych stylach aranżacji wnętrz od klasycznych, poprzez minimalistyczne, a na nowoczesnych skończywszy. Naturalne surowce świetnie prezentują się w mieszkaniach, tworząc efektowne wykończenie.

7. Panele fornirowane doskonale sprawdzą się w każdym pomieszczeniu. Dzięki swojej wyjątkowej trwałości znajdują zastosowanie w kuchni, jadalni czy sypialni, pozwalając na łatwe użytkowanie i tworząc niebanalną, spersonalizowaną kompozycję.

8. Posiadając zabudowę fornirową, należy zadbać o odpowiedni stan wilgoci w pomieszczeniach, gdyż w przypadku nadmiernego kontaktu z wodą mogą one puchnąć lub pęcznieć. Przy dobrej wentylacji w mieszkaniu i właściwej konserwacji, nie należy jednak obawiać się zniszczenia nawet po wielu latach.

Reasumując, zabudowa drewniana wykonana z forniru mimo swojej delikatnej powłoki, ma liczne zalety, które warto wziąć pod uwagę podczas urządzania swojego domu. Błyszczące meble z naturalnymi usłojeniami na powierzchni będą wyglądały elegancko i efektownie, ciesząc oko zarówno właścicieli mieszkania, jak i gości.