METODY NANOSZENIA GRAFIKI NA DREWNO

Interesująca grafika przeniesiona na drewno pozwala na personalizację elementów wykonanych z naturalnego surowca. Różne metody transferu umożliwiają uzyskanie odmiennego efektu. Jakie są zalety i wady poszczególnych technik?

WYDRUK LASEROWY

Grafika na drewnie wydrukowana wcześniej na drukarce laserowej może zostać przeniesiona na drewniane elementy na różne sposoby. Dzięki zastosowaniu specjalnego preparatu, a nawet zmywacza do paznokci czy farby akrylowej, grafikę lub zdjęcie przenosi się na ozdabianą powierzchnię, pozostawiając na niej płaski obraz. Techniki transferu wykorzystujące wydruki na drukarce laserowej stosuje się powszechnie w decoupage – pozwalają na szybkie i proste upiększenie przedmiotów codziennego użytku czy dekoracji. Niestety w porównaniu do innych metod nie gwarantują oczekiwanego efektu estetycznego oraz jakości i nie nadają się do ozdoby elementów o dużych wymiarach. Do amatorskich zastosowań stosuje się często także wypalarki umożliwiające wypalanie w drewnie wzorów o specyficznym charakterze.

DRUK UV

Inna metoda przenoszenia grafik to cyfrowy druk na drewnie. Sposób ten pozwala utrwalić wysokiej jakości grafiki bezpośrednio na surowcu (nawet na elementy wielkogabarytowe), bez potrzeby wcześniejszego drukowania ich na folii i naklejania. Technologia, dzięki zastosowaniu tuszów utrwalanych promieniowaniem UV, zapewnia obrazom także podwyższoną trwałość – stają się one odporne na ścieranie, działanie słońca, a nawet trudnych warunków atmosferycznych. Przeniesione wzory są jednak płaskie i pozbawione faktury.

TRANSFER GRAFIKI 3D

Najciekawsze efekty pozwala uzyskać nadruk na drewnie z efektem 3D. W przeciwieństwie do amatorskich technik zdobniczych druku cyfrowego czy druku na folii metoda umożliwia ozdobienie naturalnego surowca obrazami z wyraźnie wyczuwalną strukturą oraz głębią – różnicę można nie tylko dostrzec gołym okiem, ale również wyczuć, dotykając materiału. Transfer 3D wykonuje się m.in. przy użyciu nowoczesnej technologii plazmowej – wymaga ona ingerencji w strukturę surowca, lecz jednocześnie pozwala uzyskać najtrwalszy i najbardziej spektakularny wizualnie efekt.

Wśród metod zdobienia drewna grafikami znajdują się zarówno takie wykorzystywane przez amatorów, jak i profesjonalistów. Te ostatnie coraz częściej stosuje się w branży wnętrzarskiej – ich wykorzystanie w aranżacji wnętrz pozwala na spersonalizowanie wystroju i nadanie mu niepowtarzalnego charakteru.